"W krainie Żubra i Łosia - pośród najdzikszych polskich rzek"

Podlasie to jeden z najpiękniejszych Polskich regionów, a z pewnością region z najpiękniejszą, dziką przyrodą. Obszar największych puszcz i dzikich wciąż lasów. To właśnie tu wciąż żyją największe zwierzęta Europy łosie, jelenie , wilki oraz Żubr – król puszczy. Podlasie przez stulecia było mozaika kulturową, obok Polaków mieszkali tu Białorusini oraz Litwini, a także Żydzi i Tatarzy. Podróżując razem, wspólnie odkryjemy najpiękniejsze zakątki regionu, zabytki trzech religii oraz jego dziewiczą przyrodę. Spotkamy tu również najwspanialszych autentycznych mieszkańców regionu.

Dzień I 50km

Picture
Spotkanie uczestników w Drohiczynie o godzinie 12 na rynku. Powitanie uczestników, podział rowerów, spakowanie bagażu podróżnego do samochodu asekurującego. Początek naszej Przygody, rowerowe zwiedzanie miasteczka.
W przeszłości Drohiczyn był stolicą Podlasia, a nawet był miejscem koronacji książąt halickich. Dzisiaj Drohiczyn to niewielka miejscowość z bogato zachowanymi zabytkami historii. Z góry zamkowej z pozostałościami dawnego zamku roztacza się przepiękna panorama Bugu. Oraz umocnień radzieckich z II Wojny Światowej, właśnie tu znajdowała się podczas wojny granica niemiecko-sowiecka. Z Drohiczyna już rowerami wyruszymy wzdłuż Bugu na wschód w stronę najświętszego dla protestantów sanktuarium w Polsce – Grabarki, po drodze odwiedzając jeszcze urokliwe miasteczko Siemiatycze.
Powstanie Grabarki związane jest z legendą o cudownym ocaleniu lokalnej ludności w czasie zarazy. Drewnianą cerkiew, która wznosi się na szczycie świętego wzgórza otacza las drewnianych krzyży. Krzyży, które trafiły tu z całego świata, przynoszone przez prawosławnych pielgrzymów. Na szczycie wzgórza znajduję się tez święte źródło chronione przepiękna kapliczką.
W okolicy Grabarki w urokliwej lokalnej restauracji urządzimy nasza pierwsza przerwę obiadowa, smakując doskonałej kuchni regionalnej.
Dalej podążymy w stronę rozpoczynającej się już tu puszczy białowieskiej, podróżując w coraz bliższej odległości od białoruskiej granicy. Już w Puszczy Białowieskiej w miejscowym gospodarstwie agroturystycznym spędzimy nasz pierwszy nocleg. Wieczorne ognisko pod rozgwieżdżonym niebem będzie doskonałym miejscem by poznać się lepiej.

Dzień II 65 km

Picture
Tego dnia wspólnie wybierzemy się do serca Puszczy Białowieskiej. Z początku przemieszczając tereny puszczańskie rowerem, po kilku godzinach dotrzemy do serca Puszczy – Białowieży. Oczywiście po drodze znajdziemy czas na dłuższy piknik w przepięknej leśnej scenerii. Tu dając odpocząć rowerom, wyruszymy pieszo na spotkanie króla puszczy – żubra. Białowieża przez setki lat była ulubionym miejscem polowań polskich króli, rosyjskich carów i postaci mniej chlubnych: Henricha Himmlera i Hermana Goringa. W samym miasteczko do dnia dzisiejszego zachował się przepiękny pałac cara Aleksandra oraz przepiękną drewniana cerkiew. W samym sercu Białowieskiej Puszczy zatrzymamy się na nocleg w jednym z pensjonatów w okolicy Białowieży. Wieczorna kolacja będzie doskonałą okazją do poznania kuchni białoruskiej.

Dzień III 70km

Picture
Podróż tego dnia rozpoczniemy od Hajnówki, do której dotrzemy leśnym duktem. W Hajnówce poza wizytą w najpiękniejszych cerkwiach, udamy się w podróż w czasie. Przeniesiemy się w czasy Marksa i Lenina. Wizyta w wydawałoby się zwyczajnym barze, zamieni się we wspólna biesiadę z przywódcami światowego socjalizmu oraz tańce w rytm propagandowych pieśni. Każdy pragnący przyłączyć się do międzynarodówki, będzie mógł przebrać się w radziecki mundur.Po wizycie w czasach socjalizmu wyruszymy wspólnie specjalnie przygotowana dla nas  kolejka wąskotorową przez puszcze w stronę północną. Wiatr we włosach pozwoli nam dojść do siebie po tym co widzieliśmy u Włodzi.Kolejne niewielkie miasteczko na naszej trasie to Narew, wraz ze swymi kościółkami dwóch wyznań, oraz szlakiem który zaczyna się w tej miejscowości – „Krainę Otwartych Okiennic”. Kraina ta, to  trzy przeniesione jakby z przeszłości wioski z zabytkowymi chałupami, cerkwiami i budynkami gospodarczymi dekorowanymi niesamowicie poprzez elementy snycerskie, z zachowanym starodawnym układem miejskim.W godzinach popołudniowych dotrzemy w region zamieszkały przez ludność tatarską, tu tez spędzimy nasz kolejny nocleg.

Dzień IV 70 km

Picture
Przemierzając tatarskie pogranicze, odwiedzimy po drodze pozostałości przeszłości. Będziemy  podziwiać dziewiczą przyrodę regionu. W godzinach popołudniowych dotrzemy do stolicy regionu Białegostoku. Po drodze odwiedzając Kruszyniany, Krynki oraz Supraśl, najpiękniejsze miasteczka regionu. Białystok, miasto od setek lat będące stolica regionu, zachwyca pozostałościami po burzliwej historii, będąc dzisiaj jednym z prężniej rozwijających się miast. W okolicy Białegostoku spędzimy nasz kolejny nocleg, wieczorny spacer będzie doskonałą okazja do poznania piękna starego miasta.

Dzień V 15 km rower, 15 km kajak

Dla odmiany i odpoczynku od naszych rowerów po około 20 kilometrach jazdy, zamienimy nasze aluminiowe pojazdy na kajaki. Właśnie nimi do końca dnia będziemy poruszali się po jednej z piękniejszych rzek Polski – Narwi. Podczas relaksującego spływu mamy okazje przyjrzeć się bliżej, zarówno zachowanym tutaj naturalnym lasom, jak i zwierzętom na brzegu. Bardzo często wypatrzeć można zarówno dzika, sarny, czy jelenie a przy odrobinie szczęścia łosia czy nawet wilka.
Po całodziennym spływie zapraszamy na nocleg w lokalnym gospodarstwie agroturystycznym.

Dzień VI 65 km

Po śniadaniu wciąż podróżując przez Narwiański Park Narodowy docieramy do tradycyjnych nadnarwiańskich wiosek: Kurowa, Śliwna i Waniewa. Są to miejsca tradycyjnej produkcji znanych na cały świat ogórków kiszonych. Po ogórkowym wzmocnieniu udajemy się dalej leśnymi drogami w stronę Tykocina. Odwiedzimy tu pozostałą po dawnej ludności miasta, synagogę. Opuszczając miasto wkraczamy na tereny kolejnego parku narodowego, największego w Polsce – Biebrzańskiego. Jeszcze przed zanurzeniem się w biebrzańskie lasy odwiedzamy Europejską Stolicę Bociana i starodawny polski dwór w Kiermusach, gdzie czaka na nas niespodzianka. Podróżując przez dzikie tereny puszczańskie, popołudniu docieramy w miejsce naszego noclegu, położone w sercu Puszczy. Region Biebrzy to największe tereny bagienne Europy, pełne dzikiej zwierzyny, nietknięte przez przemysł i człowieka.

Dzień VII 60 km

Picture
Po porannym spacerze w okolice ścisłego rezerwatu chroniącego najbardziej wrażliwe fragmenty naturalnego bagna, wyruszamy w stronę dawnej carskiej twierdzy – Osowiec. Twierdza ta zbudowana na trudno dostępnym przesmyku, broniącym dróg w głąb Rosji. Jest jedną z lepiej zachowanych fortyfikacji w tej części Europy. Budynki dawnej carskiej twierdzy wciąż znajdują się na terenie wojskowym. Twierdzę odwiedzamy w asyście wojska po uzyskanym wcześniej pozwoleniu. Podążając dalej polnymi i leśnymi dukatami docieramy do jednego z piękniejszy miast na Podlasiu – Augustowa. W jego przepięknej okolicy spędzamy kolejna noc, zbierając siły na ostatni dzień naszej wyprawy.

Dzień VIII 45km

Dzień ten rozpoczynamy od spaceru zabytkową starówka miasta. Następnie udajemy się na przystań, skąd wyruszymy statkiem Kanałem Augustowskim, określanym jako cud techniki. Wysokość poszczególnych jezior położonych na szlaku kanału niwelowana jest za pomocą śluz.  Po około 2 godzinach rejsu docieramy do urokliwego półwyspu skąd, po pikniku nad samym jeziorem, udajemy się rowerami Puszczą Augustowską w kierunku jeziora Wigierskiego. Aby nie zmęczyć się zbytnio ostatniego dnia naszej wyprawy część trasy pokonujemy zabytkowa koleją wąskotorową. Na półwyspie wchodzącym głęboko w jezioro, odwiedzamy położony w przepięknej scenerii Klasztor Kamedulski. Następnie poruszając się wciąż wzdłuż brzegu jeziora docieramy do ostatniego miasta na naszej trasie – Suwałk. Tu kończymy naszą wspólną przygodę, wymieniamy się kontaktami, kto wie może spotkamy się tu za rok.
Picture


CENA: 799 zł
Termin: 3. VII - 10.VII. 2010

CENA IMPREZY ZAWIERA:
 - Noclegi ze śniadaniem.
- Ubezpieczenie NNW i KL
- Opiekę przewodnika - pilota, realizację planu krajoznawczo-wypoczynkowego
- Transport bagażu i pomoc w przypadku awarii roweru. Asekurację samochodem.
- Wodę na trasie wycieczki

CENA NIE ZAWIERA:
- Wyżywienia poza śniadaniami, dopłata do obiadokolacji i dwóch pikników
- Wynajem roweru - 150 zł za całą imprezę
- Napojów do posiłków poza wodą oraz sokami podczas pikników.
- Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów