Wyprawa dla grup zorganizowanych min. 5 osób.

"Śladami Krzyżaków II - Oblężenie Malborka 1410-2010"

Dzień I

Naszą przygodę rozpoczynamy w Gdańsku o godzinie 10.00.

Po sprawdzeniu listy uczestników, zapakowaniu bagaży do samochodu asekuracyjnego wyruszamy na wspólna wyprawę. Kierujemy się w stronę Wyspy Sobieszewskiej i Ujścia Wisły. Tam promem przeprawimy się na drugi brzeg, tuż przy ujściu Wisły do Bałtyku.

Obszar, przez który podróżujemy to Żuławy Wiślane. Przejeżdżamy przez Rezerwat – „Dolina Dolnej Wisły”. Ten bezleśny, płaski region został wydarty w przeszłości morzu, głównie za sprawą emigrantów holenderskich – mennonitów. Zabytki związane z nimi spotkamy wielokrotnie podczas wyprawy. 
Picture

 

Picture
Dalej wzdłuż malowniczego wybrzeża docieramy do najsmutniejszej pamiątki przeszłości - dawnego obozu koncentracyjnego w Sztutowie oraz nad Zalew Wiślany i dalej w okolice Elbląga, gdzie spędzimy nasz pierwszy nocleg.

Wieczorne ognisko i będzie doskonałą okazją do lepszego zapoznania się z całą grupą

Dzień II

Elbląg – do najcenniejszych zabytków miasta należy katedra św. Mikołaja z czterometrową postacią Jezusa na krzyżu, Brama Targowa pochodzącą z 1309 roku oraz ruiny klasztoru dominikanów pochodzącego z XIII wieku. Największą atrakcją Elbląga i okolic jest jednak Kanał Elbląski.

Z Elbląga wyruszamy w stronę Ostródy. Przemierzymy okolice jeziora Drużno, najniżej położonego jeziora Polski. Tego dnia czeka nas piknik w przepięknej scenerii. W okolicy Małdyt przesiądziemy się na statek, którym Kanałem Ostródzko - Elbląski dotrzemy aż do Ostródy.

Kanał Elbląski – zbudowany w XIX wieku, zaprojektowany został przez holenderskiego inżyniera Jakoba Georga Steenke. Unikalna w skali światowej budowla został wzniesiona w celu łatwiejszego spławiania drewna z Prus ku Bałtykowi. Jednak wybudowana niedługo później równoległa do kanału linia kolejowa, odebrała mu znaczenie. Różnica poziomu wody pomiędzy Bałtykiem i odległą od niego o prawie 100km Ostródą, pokonywana jest za pomocom pięciu pochylnią oraz dwóch śluz. To jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie płynąc statkiem równocześnie poruszamy się po torach. 

W samej Ostródzie najciekawszym obiektem jest zamek krzyżacki, odbudowany ze zniszczeń wojennych dopiero w latach siedemdziesiątych. W okolicy Ostródy spędzimy nasz kolejny nocleg.

Dzień III

Picture
Trzeciego dnia przemierzamy najpiękniejsze okolice Jeziora Jeziorak. Wyruszymy w kierunku północno-zachodnim,  powoli zbliżając się do stolica państwa krzyżackiego – Malborka. Po południu urządzamy piknik. Po posiłku czas na relaks.

Późnym popołudniem dotrzemy w okolice twierdzy malborskiej.  Przyłączając się i wspierając wojska oblegające krzyżaków.  Czekać na nas będą liczne atrakcje: rycerskie jadło i miód pitny, potyczki i rywalizacje zarówno piesze jak i z siodła. Od wędrownych kramarzy kupić będziemy mogli brakujący nam miecz czy topór, stale uważając by nasza sakiewka nie padła łupem obozowej ciury.

Dzień IV

Picture
Tego dnia udamy się pod mury twierdzy obserwując szturm generalny wojsk polsko-litewskich na twierdzę zakonu. Miejmy nadzieję że tym razem oblegający poradzą sobie z wysokimi murami i walecznymi rycerzami z pod znaku czarnego krzyża.

Po południu wyruszymy wzdłuż Nogatu w kierunku kolejnych zamków położonych nad Wisłą.

Tej nocy będziemy mieli okazję zakosztować prawdziwego życia krzyżackiego. Noc te spędzimy w celach dawnych rycerzy krzyżackich na zamku w Gniewie. O północy odważni wyruszą na poszukiwanie ducha komtura, który każdej nocy snuje się po komnatach zamku.

Dzień V

Dzień zaczynamy od przeprawy promowej. Docieramy do Kwidzyna. Zwiedzamy kompleks katedralno-zamkowy z największym gdaniskiem, czyli olbrzymia zewnętrzną toaletą.

Podróżując dalej dotrzemy do położonego na wiślanej skarpie Grudziądza. Tu spożyjemy obiad oraz odwiedzimy słynne spichlerze.

Noc tę spędzimy w gospodarstwie agroturystycznym.

Dzień VI

Picture
Czas na romantyczne Chełmno, zwane „Miastem Zakochanych”. Jest to jedno z lepiej zachowanych średniowiecznych miast w Polsce. Podczas zwiedzania będziemy mięli okazję zobaczyć doskonale zachowane fortyfikacje miejskie, wspaniałe kościoły i gotycko-renesansowy ratusz miejski.

Kolejna atrakcja na naszej trasie no przeurocze niewielkie miasteczko Chełmża, położone na Pojezierzu Chełmińskim. Stąd już niedaleko do jednego z najpiękniejszych miast Polski, miasta Kopernika i Piernika – Torunia.

Podczas wspólnego spaceru odwiedzimy najważniejsze zabytki miasta: dom Kopernika, ratusz miejski, toruńska krzywą wieżę i inne. Wieczorny spacer zakończymy wspólną kolacją.

CENA UCZESTNICTWA: 749 zł.
ZAWIERA:

- 5 Noclegów ze śniadaniem. Gosp. agroturystyczne, domki, campingi. Zamek w Gniewie (ograniczona liczba miejsc)
- Ubezpieczenie NNW i KL
- Opiekę pilota i przewodnika w zwiedzanych miejscach, realizacje planu krajoznawczo-wypoczynkowego
- Transport bagażu i pomoc w przypadku awarii roweru. Asekurację samochodem.

CENA NIE ZAWIERA:

- Wyżywienia poza śniadaniami, dopłata do 5 obiadokolacji i dwóch pikników wynosi 240 zł.
- Wynajem roweru - 150 zł za całą imprezę
- Napojów do posiłków poza wodą oraz sokami podczas pikników.
- Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i na statek.
Picture