Wyprawa dla grup zorganizowanych min. 5 osób.

Pomorze Gdańskie, Warmia, Mazury

Dzień I 65 km

Picture
Przygodę naszą rozpoczynamy w Gdańsku o godzinie 10.00. Do Gdańska wszyscy przybywają samodzielnie.

Po sprawdzeniu listy uczestników, zapakowaniu bagaży do samochodu asekuracyjnego wyruszamy na wspólna wyprawę. Kierujemy się w stronę Wyspy Sobieszewskiej i Ujścia Wisły. Tam promem przeprawimy się na drugi brzeg, tuż przy ujściu Wisły do Bałtyku.

Obszar przez który podróżujemy to Żuławy Wiślane. Okolice przepływającej przez ten teren Wisły to teren Rezerwatu – „Dolina Dolnej Wisły”. Region ten bezleśny, płaski został wydarty w przeszłości morzu.Stalo się to głównie za sprawą emigrantów holenderskich – mennonitów. Zabytki związane z nimi wielokrotnie spotkamy na naszej drodze.

Podróżując malowniczym szlakiem wzdłuż Wisły w godzinach popołudniowych dotrzemy do stolicy Państwa Krzyżackiego – Malborka. Kilkugodzinna wycieczka z lokalnym przewodnikiem pozwoli nam lepiej poznać sekrety zamku i doskonały systemem organizacyjny państwa zakonnego.

Po zwiedzaniu przejedziemy w miejsce naszego pierwszego noclegu. Gdzie czekać będzie na nas wyborna kolacja.

Dzień II 30 km rower 35 km statek

Picture
Podróżując przez tereny zielonych, poprzecinanych kanałami Żuław około godziny 14 dotrzemy do niewielkiej miejscowości Małdyty. Stąd dalej podróżować będziemy statkiem po Kanale Ostródzko - Elbląskim, którym dotrzemy aż do Ostródy. Wcześniej czekać nas będzie mnóstwo atrakcji m.in. piknik w przepięknej scenerii.

Kanał Elbląski – Zbudowany w XIX wieku, zaprojektowany został przez holenderskiego inżyniera Jakoba Georga Steenke. Unikalna w skali światowej budowla został wzniesiona w celu łatwiejszego spławiania drewna z Prus ku Bałtykowi. Jednak wybudowana niedługo później równoległa do kanału linia kolejowa, odebrała mu znaczenie. Różnica poziomu wody pomiędzy Bałtykiem i odległą od niego o prawie 100km Ostródą, pokonywana jest za pomocom pięciu pochylnią oraz dwóch śluz. To jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie płynąc statkiem równocześnie poruszamy się po torach. 

W samej Ostródzie najciekawszym obiektem jest zamek krzyżacki. Odbudowany ze zniszczeń wojennych dopiero w latach siedemdziesiątych. W okolicy Ostródy spędzimy nasz kolejny nocleg.

Dzień III 75 km

Dnia trzeciego wyruszymy w kierunku wschodnim. Coraz bardziej zagłębiamy się w otaczające nas z każdej strony gęste lasy mazurskie. Po południu urządzamy dłuższą przerwę na piknik nad jednym z jezior. Znajdziemy wówczas chwilę na kąpiel w jeziorze jak i tą słoneczną.

Dalej docieramy do Gietrzwałdu i Olsztyna. Zwiedzamy lokalne zabytki, w tym kolejny z krzyżackich zamków, uroczy olsztyński rynek i gietrzwałdzkie sanktuarium maryjne.

Kolejny z noclegów spędzimy nad jeziorem w okolicy Biskupca.
Picture

Dzień IV 30 km rower 15 km kajak

Tego dnia wjeżdżamy już w Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Przed nami największe atrakcje.

Po porannym rowerowaniu docieramy do Wojnowa (Molenna - świątynia staroobrzędowców). Następnie do jednej z najpiękniejszych polskich rzek – Krutyni. Tam przesiadamy się na kajaki, którymi podróżować będziemy aż do wieczora. Podróż kajakiem pozwoli odpocząć naszym zmęczonym nogą. Będziemy mięli okazję do spokojniejszej obserwacji otaczającej nas przyrody a w szczególności zwierzętom zamieszkującym te tereny.

Dzień V 60 km

Picture
Kolejny dzień to podróż wokół największych polskich jezior. Wizyta w uroczym miasteczku Mikołajki, rezerwacie biosfery wpisanym na listę UNESCO (Jezioro Łuknajno), zwiedzanie doskonale zachowanej twierdzy pruskiej Boyen w Giżycku jak i samego miasta Giżycka.

Twierdza Boyen położona na  strategicznym przesmyku pomiędzy dwoma wielkimi jeziorami, została zbudowana w kształcie sześcioramiennej gwiazdy. Oblegana była zarówno podczas I jak i II wojny światowej. Oprócz licznych instalacji militarnych działały tu piekarnie, sale ćwiczeń, laboratorium oraz stacja gołębi pocztowych, zapewniająca łączność oblężonej twierdzy ze światem zewnętrznym.

Podążając dalej na północ wzdłuż jeziora Kisajno i Dargin w okolicy miejscowości Pozezdrze zwiedzimy dawna kwaterę Himmlera – „Hochwald”

Noc te spędzimy nad przepięknym jeziorem Dargin.

Dzień VI 75 km

Picture
Tego dnia wzdłuż jeziora Mamry  podążać będziemy w kierunku urokliwego miasteczka Węgorzewa. Następnie przez zabytkowy Gierłoż i Kętrzyn do jednego z bardziej tajnych miejsc historii XX wieku – wojennej kwatery Hitlera „Wilczy Szaniec”. Właśnie w tym miejscu doszło do nieudanego zamachu na życie Hitlera.

Kwatera Główna Adolfa Hitlera, jeden z najsłynniejszych tajnych obiektów II wojny światowej. Właśnie tu miał miejsce nieudany zamach na życie przywódcy III Rzeszy. Betonowe bunkry o grubości murów dochodzących do 7 metrów, trzy strefy bezpieczeństwa, wyborowa przyboczna gwardia SS... Wszystko to zawiodło 20 lipca 1944 roku kiedy to płk Klaus von Stauffenberg przemycił bombę z opóźnionym zapłonem.

Do dnia dzisiejszego zachowały się bunkry oraz fortyfikacje dające wyobrażenie tego jak wyglądała kwatera w ostatnich miesiącach II wojny światowej.  Odwiedzimy też pomnik płk Stauffenberga odsłonięty w 1996 roku.

W Kętrzynie szczególną uwagę zwraca kościół obronny pochodzący z XIV wieku, zamek krzyżacki oraz budynek dawnej loży masońskiej z XIX wieku.

Prawdopodobnie w Reszlu została stracona ostatnia kobieta posądzona za czary. Miało to miejsce 20 sierpnia1811 roku. Nieopodal zamku na Szubienicznej Górze zapłonął ostatni stos. Do dnia dzisiejszego zachował się zamek krzyżacki którego budowa zajęła aż pięćdziesiąt lat.
W okolicy Reszla spędzimy nasz ostatni nocleg.

Dzień VII 40 km

To ostatni dzień naszej wyprawy. Po śniadaniu wyruszymy w kierunku południowym, odwiedzimy Świętą Lipkę – najważniejsze sanktuarium maryjne w północno-wschodniej Polsce. Znajdująca się tu barokowa świątynia zaliczana jest do najpiękniejszych w Polsce. Z miejscem tym bardzo silnie związana jest legenda o powstaniu sanktuarium. Legenda mówi o wyratowaniu przez Maryję skazańca w XIV wieku. Ostatniej nocy, skruszonemu więźniowi ukazała się Maryja i nakazała wyrzeźbienie swojego wizerunku. Następnego dnia tuż przed wykonaniem wyroku zachwyceni rzeźbą sędziowie postanowili go uwolnić. Od tego dnia figurka Maryi zawisła na polnej lipie. Z czasem powstała tu olbrzymia barokowa bazylika, miejsce które podziwiać możemy do dnia dzisiejszego.

We wczesnych godzinach popołudniowych  dotrzemy do Mrągowa. Stąd samodzielnie wracamy do domów.

CENA IMPREZY:  799 zł.