"Śladami Krzyżaków - rowerowa wyprawa w czasie.
Bitwa pod Grunwaldem - 1410-2010.

Czy po raz kolejny potęga państwa krzyżackiego zostanie zgnieciona na polach Grunwaldu przez połączone siły polsko-litewskie? Bądź świadkiem największej bitwy średniowiecza. Wyrusz z nami rowerowym szlakiem poznając przepiękny region oraz dzieje Państwa Krzyżackiego, jego zamki i miasta oraz przepiękną dziewiczą przyrodę tej krainy.

Picture
Dzień I 65 km rower

Przygodę naszą rozpoczynamy w Gdańsku o godzinie 10.00.
Po sprawdzeniu listy uczestników, zapakowaniu bagaży do samochodu asekuracyjnego wyruszamy na wspólna wyprawę. Kierujemy się w stronę Wyspy Sobieszewskiej i Ujścia Wisły. Tam promem przeprawimy się na drugi brzeg, tuż przy ujściu Wisły do Bałtyku.Obszar, przez który podróżujemy to Żuławy Wiślane. Przejeżdżamy przez Rezerwat – „Dolina Dolnej Wisły”. Ten bezleśny, płaski region został wydarty w przeszłości morzu, głównie za sprawą emigrantów holenderskich – mennonitów. Zabytki związane z nimi spotkamy wielokrotnie podczas wyprawy.
Jadąc malowniczym szlakiem wzdłuż Wisły w godzinach popołudniowych dotrzemy do stolicy Państwa Krzyżackiego – Malborka. Kilkugodzinna wycieczka z lokalnym przewodnikiem pozwoli nam lepiej poznać sekrety zamku i doskonały systemem organizacji państwa zakonnego.
Po zwiedzaniu przejedziemy w miejsce naszego pierwszego noclegu. Gdzie czekać będzie na nas wyborna kolacja.

Dzień II 30 km rower 35 km statek

Podróżując przez tereny zielonych, poprzecinanych kanałami Żuław około godziny 14 dotrzemy do niewielkiej miejscowości Małdyty. Stąd dalej podróżować będziemy statkiem po Kanale Elbląsko - Ostródzkim, którym dotrzemy aż do Ostródy. Wcześniej czekać nas będzie mnóstwo atrakcji m.in piknik w przepięknej scenerii.

Kanał Elbląski – Zbudowany w XIX wieku, zaprojektowany został przez holenderskiego inżyniera Jakoba Georga Steenke. Unikalna w skali światowej budowla został wzniesiona w celu łatwiejszego spławiania drewna z Prus ku Bałtykowi. Jednak wybudowana niedługo później równoległa do kanału linia kolejowa, odebrała mu znaczenie. Różnica poziomu wody pomiędzy Bałtykiem i odległą od niego o prawie 100km Ostródą, pokonywana jest za pomocom pięciu pochylnią oraz dwóch śluz. To jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie płynąc statkiem równocześnie poruszamy się po torach. 

W samej Ostródzie najciekawszym obiektem jest zamek krzyżacki. Odbudowany ze zniszczeń wojennych dopiero w latach siedemdziesiątych. W okolicy Ostródy spędzimy nasz kolejny nocleg.
Picture

Dzień III 60 km rower

Z Ostródy wśród niezapomnianego krajobrazu, pełnego jezior i lasów dotrzemy do Olsztynka. Znajduje się tu jeden z najstarszych na ziemiach polskich skansenem budownictwa drewnianego. Ciekawostką jest fakt, że został przeniesiony w to miejsce w roku 1937 przez Niemców. Chciano w ten sposób zwiększyć atrakcyjność okolic Grunwaldu. W skansenie doskonale zachowane zostały zabytki regionów: Sambii, Mazur, Powiśla, Barcji oraz tak zwanej „Małej Litwy”.
Naszym następnym przystankiem będą Pola Grunwaldu. Gdzie czekać będą rycerze gotowi do ostatecznego starcia z zakonem krzyżackim
Walczącym wojskom towarzyszyć będą liczne atrakcje: rycerskie jadło i miód pitny, potyczki i rywalizacje zarówno piesze jak i z siodła a od wędrownych kramarzy zakupić będziemy mogli brakujący nam miecz czy topór, stale uważając by nasza sakiewka nie padła łupem obozowej ciury.

Dzień IV rower 40 km

Picture
Po śniadaniu udamy się rowerami na szlak dookoła Jeziora Mielno. Trasa jest bardzo łagodna, wiedzie drogami leśnymi. W godzinach popołudniowych wrócimy na Pole Grunwaldzkie gdzie będziemy świadkami największej bitwy średniowiecza. Czy po raz kolejny zastępy krzyżackie zostaną rozbite przez połączone siły polsko-litewskie?


Dzień V 65 km rower

Tego dnia podążymy rowerami dalej na Pojezierze Brodnickie. Udamy się do miejsce, gdzie dnia następnego zamienimy rowery na kajaki.

Dzień VI 0 km rower 15 kajak

Picture
Cały ten dzień spędzimy przemierzając przepiękne tereny Pojezierza Brodnickiego dla odmiany za pomocą kajaków. Okolice te słynne są z przepięknych jezior i urokliwych niewielkich rzeczek pełnych wszelkiego rodzaju ryb.
Noc spędzimy nad jeziorem, a wieczór przy ognisku, rozkoszując się gwiaździstym niebem.


Dzień VII 55 km

Po śniadaniu wyruszamy na ostatni dzień naszej rowerowej przygody. Odwiedzimy przepiękne zamki pojezierza. Dotrzemy do Torunia, jednego z najpiękniejszych polskich miast, założonego przez Krzyżaków. Teren, przez który będziemy podróżowali, to obszar zapierającego dech w piersiach krajobrazu. Nad jednym z jezior urządzimy ostatni podczas naszej wyprawy piknik.
Wieczorem po dotarciu do celu, odwiedzimy najważniejsze zabytki miasta: Dom Kopernika, ratusz miejski, toruńska krzywą wieżę i inne. Wieczorny spacer zakończymy wspólną kolacją.
Z Torunia samodzielnie powrócimy do domu.

CENA WYPRAWY 799zł
TERMIN WYPRAWY 14-20. VII. 2010

CENA IMPREZY ZAWIERA:
 - Noclegi ze śniadaniem
- Ubezpieczenie NNW i KL
- Opiekę przewodnika - pilota, realizację planu krajoznawczo-wypoczynkowego
- Transport bagażu i pomoc w przypadku awarii roweru. Asekurację samochodem.
- Wodę na trasie wycieczki


CENA NIE ZAWIERA:
- Wyżywienia poza śniadaniami, dopłata do obiadokolacji i dwóch pikników
- Wynajem roweru - 150 zł za całą imprezę
- Napojów do posiłków poza wodą oraz sokami podczas pikników
- Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów