„Wzdłuż największej dzikiej rzeki Europy - Dwie Stolice Polski: Kraków i Warszawa”

  Rowerowa wypraw wzdłuż Wisły to niepowtarzalna okazja do poznania dwóch niesamowitych regionów i dwóch stolic Polski połączonych jedna rzeką. rzeka wisła jest największa naturalna rzeką Europy, nigdy nie została uregulowana, co pozwoliło na zachowania jej prawdziwego dzikiego charakteru.

Dzień I 60km

Picture
Spotykamy się w Warszawie przy Rynku o godzinie 10.00

Podział rowerów oraz, spakowanie bagażu do naszego asekurującego samochodu, początek naszej wspólnej rowerowej przygody. W wyruszamy w stronę południową, podążając wzdłuż Wisły po około trzech godzinach docieramy do miasteczka Konstancin-Jeziorna, miejscowości uzdrowiskowej popularnej szczególnie wśród mieszkańców Warszawy. Następnie kierując się z lewym brzegiem Wisły poprzez zabytkową Górę Kalwarie docieramy do Czerska – prastarego grodu. Czersk będący dawniej stolicą Mazowsza. w miejscu tym w okolicy ruin zamku zatrzymujemy się na dłuższa przerwę grilowo piknikową. W godzinach popołudniowych docieramy w miejsce naszego pierwszego noclegu. W czasie wieczornego ogniska będziemy mogli podzielić się naszymi pierwszymi wrażeniami.

Dzień II 65 km

Picture
Wyruszając po typowym polskim śniadaniu, dającym siłę na cały dzień, powoli wkroczymy w krainę wąwozów lessowych. Przekraczając Wisłę dotrzemy do Dęblina – dawnej twierdzy carskiej, a następnie do Puław z wartymi odwiedzenia parkami pełnymi rzadkich drzew. W godzinach popołudniowych dotrzemy do Kazimierza nad Wisłą – uznawanego często za najpiękniejsze miasto położone nad największa z polskich rzek. W mieście tym zatrzymamy Siena nocleg. Już po zakwaterowaniu wybierzemy się poznać urokliwe zakątki miasteczka oraz wybierzemy się na niedługi rejs podziwiając wspaniałe miast od strony rzeki.

Dzień III 60 km

Żegnając się z romantycznym Kazimierzem początek naszego dnia to przeprawa promowa przez Wisłę na jej lewy brzeg. Nieopodal Kazimierza na drugiej stronie rzeki znajdują się ruiny zamku janowiec, położone na skarpie nadwiślanej, stąd podziwiać będziemy mogli rozległy widok. Podążając dalej na południe wzdłuż wiślanych wałów a następnie oddalając się niewiele od rzeki dotrzemy do prehistorycznej kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich. Miejsce to jest jedyną tak dobrze zachowaną kopalnią tego typu w Europie. Wycieczka w podziemia pozwoli nam uzmysłowić sobie jak wyglądało tutaj Zycie przed tysiącami lat, w czym bardzo pomoże nam tez zrekonstruowana wioska sprzed tysięcy lat. Wśród historycznych zabudowań, rozważając nad przemijaniem zatrzymamy się na dłużej by posilić się przy ognisku. Z wydobywanych wciąż z miejsca tego krzemieni wytwarza się biżuterię osiągającą zawrotne ceny i znaną na cały świat. W niedalekiej odległości w tradycyjnym gospodarstwie agroturystycznym spędzimy nasze dwa następne  noce.

Dzień IV 0 km rower 15 km trekking

W miejscu tym pozostawiamy nasze rowery na cały dzień wyruszając na całodzienny pieszy trekking w pobliski Góry Świętokrzyski. Góry te są najstarszym górotworem w Polsce i jednym ze starszych w Europie. Pomimo że niewysokie (700M) są doskonałym terenem pieszych wycieczek, ze szczytów pokrytych rumowiskami skalnymi roztacza się doskonały rozległy widok na okolice. Wędrówka nasz nie jest zbyt uciążliwa. Na przerwę obiadową zatrzymujemy się w tradycyjnej lokalnej restauracji serwującej doskonałe danie kuchni regionalnej.

Dzień V 80 km

Picture
Tego dnia wyruszamy na trasę wcześniej niż zazwyczaj, na trasie naszej dzisiejszej drogi czeka nas wiele atrakcji. Po około godzinie jazdy docieramy na powrót do Wisły, od której oddaliliśmy się dni poprzedniego. Około godziny 11 docieramy do Sandomierza, miast zawieszonego malowniczo nad brzegiem Wisły. Spacerując jego ulicami wraz z przewodnikiem poznajemy jego bogata historię następnie w samym centrum starego miasta w historycznym budynku zatrzymujemy się na przerwę lanczowa. Wzmocnieni posiłkiem wyruszamy w dalszą drogę. Po niedługim czasie docieramy do Koprzywnicy, z doskonale zachowanymi pocysterskimi zabytkami. Po raz kolejny przeprawiamy się przez Wisłę aby dotrzeć do jednego z piękniejszych zamków w Polsce – Baranowa sandomierskiego. W niedalekiej odległości od zamku zatrzymujemy się na nocleg.

Dzień VI 75 km

Po śniadaniu przemierzając urokliwe tereny nadwiślańskie będzie my wciąż kierowali się w stronę południową, przemierzając liczne tu urocze wioski i niewielkie nadwiślańskie miasteczka. Po południu dotrzemy do jednej ze słynniejszej wioski w Polsce – Zalipia.

Zalipie - Wieś Zalipie od dawna słynie z malowanych chat. Zwyczaj ozdabiania wiejskich izb kwiecistymi malunkami wywodzi się z XIX wieku, kiedy to mieszkanki wsi zaczęły dekorować wnętrza chałup kwiatami wykonanymi z bibułki, wycinankami i pająkami ze słomy wiszącymi u powały oraz malowanymi na ścianach kwiatami. Malowidłami pokryte są także zewnętrzne ścianach budynków, studnie i ploty. płotach. Przeprawiając się po raz kolejny przez Wisłę dotrzemy do końca naszej dzisiejszej wędrówki – do uroczego miasteczka Nowy Korczyn. Mieście zatrzymamy się na nocleg, poznając podczas wieczornego spaceru jego zabytki, w tym w szczególności liczne zabytki po żydowskie.

Dzień VII 75 km

Picture
Wyruszając z Nowego Korczyna naszego ostatniego dni wspólnej rowerowe wędrówki, podążali będziemy w stronę południowowschodnią, kierując się w stronę Krakowa. Największymi atrakcjami na naszej trasie będą zamek królewski w Niepołomicach, Nowa Huta wraz z jej charakterystycznymi zabudowaniami czasu socrealizmu.

Po południu docieramy do centrum miasta gdzie kończymy nasza rowerowa przygodę. Odbieramy bagaże i rozjeżdżamy się do domów.  Zachęcamy do przedłużenia pobytu i poznania miasta lepiej z perspektywy roweru.

Picture

CENA: 699 zł.

CENA IMPREZY ZAWIERA:
 - Noclegi ze śniadaniem.
- Ubezpieczenie NNW i KL
- Opiekę przewodnika - pilota, realizację planu krajoznawczo-wypoczynkowego
- Transport bagażu i pomoc w przypadku awarii roweru. Asekurację samochodem.
- Wodę na trasie wycieczki

CENA NIE ZAWIERA:
- Wyżywienia poza śniadaniami, dopłata do obiadokolacji i dwóch pikników
- Wynajem roweru - 100 zł za całą imprezę
- Napojów do posiłków poza wodą oraz sokami podczas pikników.
- Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów